Strona główna » Wiedza » Pomiar szczelności kanałów wentylacyjnych – najczęściej zadawane pytania

Pomiar szczelności kanałów wentylacyjnych – najczęściej zadawane pytania

Jak duże jest znaczenie szczelności wentylacji dla efektywności energetycznej i kosztów utrzymania budynków ?

  • Szczelność wentylacji dla efektywności energetycznej ma bardzo duże znaczenie, gdyż zmniejsza koszty zużycia energii. Nieszczelna instalacja w budynkach, która pracuje 24 godziny na dobę przez cały rok generuje ogromne straty finansowe. Jeżeli przeciek jest na poziomie 30% oznacza to, że musimy wtłoczyć o tyle samo więcej powietrza, aby podtrzymać wentylację na pożądanym poziomie. Możemy  założyć , że wszystkie urządzenia biorące udział w procesie obiegu powietrza w wentylacji mechanicznej, mogły by pracować z mocą o 30% mniejszą. Łatwo sobie uzmysłowić, że takim przypadku roczne koszty utrzymania wentylacji w budynku mogły by się zmniejszyć o około 30%. Ma to istotne znaczenie przy wyznaczaniu jednostkowego zużycia energii (JZE), o którym mówi rozporządzenie UE 1253/2014.

Jak często powinna być przeprowadzona usługa badania szczelności, czy jest ona prawnie uregulowana?

  • Prawo nie reguluje tego jak często powinna być prowadzona usługa badania szczelności. Częstotliwość przeprowadzenia takiego badania zależy wyłącznie od użytkownika obiektu. Ministerstwo powinno zachęcać do przeprowadzania testów szczelności. Dbając o środowisko tzn. zużywając mniej energii stajemy się bardziej ekologiczni, a to w dzisiejszych czasach jest modne.

Jakich klientów przede wszystkim dotyczy zapotrzebowania na usługę pomiaru szczelności?

  • Zapotrzebowanie na usługę pomiaru szczelności powinno dotyczyć KAŻDEGO, zaczynając domów jednorodzinnych, gdzie w wielu przypadkach ta instalacja jest nieszczelna i większość ciepła ucieka: dachem, oknami, ścianami. Aktualnie w wielu miastach mamy do czynienia z efektem smogu, dlatego ważne jest to aby nasza instalacja nas nie zatruwała. Miejsca w których muszą być zachowane sterylne warunki, gdzie każdy czynniki jest odpowiedzialny za produkcję np. leków, trafiających do aptek, a potem do nas – klientów, powinniśmy w szczególny sposób zadbać o warunki panujące w wentylacji. Warto również zwrócić uwagę na szczelność wentylacji w warunkach, w których pracujemy, ponieważ może być ona przyczyną wielu chorób przenoszonych drogą powietrzną.

Jak B&L swoją ofertą odpowiada na takie potrzeby?

  • Firma B&L International oferuje swoim klientom najwyższej klasy sprzęt do pomiaru szczelności kanałów wentylacyjnych. Precyzyjny pomiar testerem szczelności firmy SWEMA AB, który jest przystosowany do wykonywania certyfikowanych pomiarów w każdej klasie szczelności – A, B, C i D. Dzięki możliwości wypożyczenia sprzętu wiele małych firm, które dopiero wchodzą na rynek branży wentylacyjnej jest w stanie spełnić oczekiwania swoich klientów, a przede wszystkim zapoznać się z działaniem testera szczelności SWEMA przed jego zakupem. Współpracujemy również z firmami, zajmującymi metodami doszczelniania kanałów wentylacyjnych. Stawiamy na dokładność i skuteczność !